Data publikacji: 2018-08-30

Rusza 9. odsłona kampanii Odblaskowi.pl

Jak wskazuje Komenda Główna Policji, w ubiegłym roku, w porównaniu z rokiem 2016, liczba wypadków zmalała o 3 proc., natomiast o 6 proc. spadła liczba ofiar śmiertelnych.

Bez nazwy-1.png

Statystyki mogą napawać optymizmem, jednak w skali europejskiej Polska wciąż zajmuje niską, czwartą od końca pozycję. Z myślą o poprawie bezpieczeństwa na drodze 1 września już po raz 9. rusza akcja Odblaskowi.pl, promująca noszenie opasek odblaskowych.

W 2017 roku w wypadkach drogowych ucierpiało ponad 39 tys. osób. Co więcej, 38 proc. wszystkich ofiar stanowili „niechronieni” uczestnicy ruchu, a w co czwartym wypadku ucierpieli piesi. Najbardziej niebezpiecznym okresem dla pieszych okazał się sezon jesienno-zimowy, w trakcie którego zginęło 549 osób. Jak wskazują statystyki Komendy Głównej Policji, w porównaniu z 2016 rokiem, liczba wypadków zmalała, jednak polskie drogi wciąż należą do jednych z najbardziej niebezpiecznych w Europie. Pod tym względem plasujemy się na czwartym miejscu od końca. W 2017 roku na europejskich drogach w przeliczeniu na milion obywateli zginęło średnio 49 osób, natomiast w Polsce – 75. Najmniej śmiertelnych wypadków miało miejsce w Szwecji, Wielkiej Brytanii i Holandii.

Odblaskowi po raz dziewiąty

Z myślą o poprawie bezpieczeństwa na drogach, szczególnie w okresie jesieni i zimy, po raz dziewiąty startuje kampania Odblaskowi.pl. Cel? Przede wszystkim edukować i wdrażać pozytywne nawyki wśród pieszych. W tym roku Odblaskowy Patrol dotrze do 15 miast, m.in. Bielska-Białej, Częstochowy, Gdańska czy Wrocławia. Na uczestników wydarzeń organizowanych w ramach kampanii czeka wiele atrakcji, interaktywnych zajęć i gier edukacyjnych. W Bezpiecznych Miasteczkach najmłodsi poznają zasady bezpiecznego ruchu na drodze, nauczą się, jak bezpiecznie pokonywać drogę do szkoły, a także otrzymają odblaskowe opaski. W sumie organizatorzy akcji rozdadzą 60 tys. opasek oraz 50 tys. broszur informacyjnych dla rodziców.

Wcześnie zapadający zmrok i gorsza widoczność wymagają szczególnej ostrożności od kierowców i pieszych. Kierowca jadący z dozwoloną prędkością 50 km/h ma jedynie 2 sekundy na poprawną reakcję hamowania – tłumaczy Klaudia Rodak, marketing manager w Carefleet S.A., firmie, która od kilku lat jest głównym partnerem kampanii. – Założenie elementów odblaskowych zwiększa widoczność pieszego nawet o 200 metrów, co wydłuża czas na reakcję kierowcy i poprawia bezpieczeństwo.

W słabo oświetlonym miejscu, po zmroku kierowca dostrzega pieszego dopiero z odległości 30 metrów. Po założeniu odblasków, ten dystans zwiększa się do 150–200 metrów, a przy włączonych długich światłach nawet do kilometra. Elementy odblaskowe pozwalają na poprawę bezpieczeństwa, jednak to ostrożność oraz uważna obserwacja ze strony pieszych i kierowców jest kluczem do uniknięcia tragedii.

– Im dzieci stają się bardziej samodzielne, tym częściej są narażone na uczestniczenie w wypadkach drogowych. Część z nichwynika z braku dostatecznej wiedzy na temat bezpiecznych zachowań w ruchu drogowym. Dlatego podstawowym elementem każdego okrycia wierzchniego dziecka powinny być odblaski. Dzięki odbijaniu świateł, umożliwiają dostrzeżenie najmłodszych w warunkach niedostatecznej widoczności, co często chroni przed potrąceniem przez samochód – instruuje mł. insp. Agata Krysiak z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Jak prawidłowo nosić odblaski?

Uczniowie w szkołach, które odwiedzi Odblaskowy Patrol, otrzymają również materiały edukacyjne przygotowane przez specjalistów z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dowiedzą się z nich, jak najlepiej nosić odblaski i gdzie je umieścić.

– Zakładając elementy odblaskowe, trzeba zastanowić się, z której strony je założyć. W Polsce, zgodnie z przepisami, pieszy, który porusza się jezdnią, ma obowiązek iść lewą stroną. Pojazd nadjeżdża do niego z przodu, więc wtedy taki element odblaskowy zakładamy na prawą rękę, na prawą nogę, by był bardziej widoczny od strony jezdni. Starajmy się, by dzieci na tornistrach, czy też na ubraniu miały element odblaskowy z przodu, z prawej strony – mówi asp. szt. Paweł Przestrzelski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji.

Ponieważ samochodowe światła mijania opuszczone są nisko i oświetlają drogę, element odblaskowy należy umieszczać jak najniżej. Jeżeli pieszy dysponuje odblaskiem-zawieszką, można powiesić go na szyi, jednak tak wysokie umieszczenie powoduje, że będzie on mniej skuteczny od elementu umieszczonego metr niżej, np. przy kostce. Każde pół metra w dół zwiększa widoczność o kilka-kilkanaście metrów. Ta różnica może decydować o życiu pieszego. 

Od 9 lat organizatorzy kampanii Odblaskowi.pl poprzez specjalne wydarzenia i rozdawanie darmowych opasek odblaskowych edukują rodziców i dzieci na temat zasad bezpieczeństwa drogowego. Do wydarzenia co roku dołączają gwiazdy świata sportu czy show biznesu. Więcej informacji na stronie: www.odblaskowi.pl.